Słowo życia – wrzesień 2024
„Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie” (Jk 1,22).
Słuchanie i praktykowanie życia Słowem to fundamentalny temat, na który kładzie nacisk autor wersetu, [wybranego] na ten miesiąc. W dalszej części Listu czytamy: „Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo” (Jk 1,25). Bo właśnie wysiłek poznawania Jego słów i życie nimi wyzwala nas i przynosi nam radość.
Można by powiedzieć, że werset biblijny tego miesiąca jest sam w sobie motywem, by praktykować takie życie Słowem, które rozprzestrzeniło się na całym świecie. Chiara Lubich – początkowo raz w tygodniu, a potem raz na miesiąc – wybierała zdanie z Pisma Świętego i komentowała je. Pierwsza wspólnota spotykała się, dzieliła się owocami tego, co przeżyte słowo zdziałało w życiu każdego. Tak tworzyła się zjednoczona wspólnota, dzięki której były możliwe – choć w zalążku – zmiany w życiu społecznym.
„Mimo swojej prostoty, inicjatywa ta wniosła znaczący wkład w ponowne odkrycie Słowa Bożego w chrześcijańskim świecie XX wieku”1, ukazując „metodę” życia Ewangelią i dzielenia się jej owocami.
„Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.
List św. Jakuba nawiązuje do tego, co głosił Jezus, aby żyć i doświadczać rzeczywistości królestwa niebieskiego pośród nas: nazywa błogosławionym każdego, kto słucha Jego słowa i je zachowuje2; uznaje za matkę i braci tych, którzy słuchają słowa i wprowadzają je w życie3; porównuje słowo do ziarna, które, jeśli padnie na dobrą glebę, to znaczy [dotrze] do tych, którzy słuchają go szlachetnym i dobrym sercem oraz strzegą, przynosi owoc dzięki ich wytrwałości4.
Chiara Lubich pisze: „Jezus w każdym swoim Słowie wyraża całą swą miłość do nas. Wcielajmy je, uczyńmy je naszym, a doświadczymy potęgi życia rodzącego się w nas i wokół nas. Zakochajmy się w Ewangelii aż do tego stopnia, by jej Słowa przemieniały nas i przemieniały innych wokół nas. (…) Doświadczymy wolności od siebie samych, od naszych ograniczeń, naszych zniewoleń; co więcej, ujrzymy, że wokół nas zrodzi się rewolucja miłości, którą Jezus – jeśli pozwolimy Mu w nas żyć – zapoczątkuje w otaczającym nas społeczeństwie.”5
„Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.
Jak żyć tym słowem? Rozejrzyjmy się wokół siebie i zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby służyć potrzebującym małymi i wielkimi gestami wzajemnej troski, przekształcając niesprawiedliwe struktury społeczne, sprzeciwiając się przemocy, promując pokój i pojednanie, wzrastając we wrażliwości i działaniach na rzecz naszej planety.
W ten sposób autentyczna rewolucja wkroczy w życie nasze i społeczności, w której żyjemy, w środowisko pracy, w którym działamy.
Miłość objawia się w działaniach społecznych i politycznych, które mają na celu budowanie lepszego świata. W Peru, dzięki zaangażowaniu małej wspólnoty focolare na rzecz osób najsłabszych, powstał ośrodek dla osób starszych, nazwany imieniem założycielki Ruchu, otwarty w Lámud, mieście peruwiańskiej Amazonii, na wysokości 2330 metrów nad poziomem morza.
„Centrum zostało otwarte podczas trwania kryzysu związanego z pandemią. Objęło opieką 50 osób starszych i samotnych. Dom, meble, naczynia, a także jedzenie podarowała pobliska wspólnota. Otwarcie domu w tym momencie było ryzykowne, nie obyło się bez trudności i przeszkód. W marcu 2022 roku Centrum obchodziło pierwszą rocznicę swojego istnienia, otwierając podwoje dla mieszkańców miasta i władz, które uczestniczyły w dwudniowym święcie. W tym czasie pozyskano nowych wolontariuszy, dorosłych i dzieci, którzy chcą zaopiekować się samotnymi starszymi osobami, powiększając ich rodzinę”.6
Oprac. Patrizia Mazzola i Zespół Słów Życia
1 Ch. Lubich, Parole di Vita, Introduzione, pod red. F. Ciardi, (Opere di Chiara Lubich 5), Città Nuova, Rzym 2017, s. 13.
2 Por. Łk 11, 28.
3 Por. Łk 8, 21.
4 Por. Łk 8, 15.
5 Ch. Lubich, Słowo Życia, Wrzesień 2006.
6 Bilans Komunii 2022. Ruch Focolari. Dostęp: https://www.focolare.org/wp-content/uploads/2024/01/BdC-2022-2.pdf, s.67.